Bennex

Jak vybrat papír

Úvod

Tento článek je pro všechny uživatele, kteří se chtějí něco dozvědět o kancelářských papírech, jak je správně používat, jak poznat kvalitu papíru a nakonec i o správném skladování. Trh papírem je v České republice charakterizován velkou převahou nabídky nad poptávkou, nesmírnou aktivitou prodejců a nízkou informovaností uživatelů o druzích, které jsou vhodné pro použití v konkrétním typu kancelářského stroje. Přitom každý má svá specifika a nároky, jež je nutno při výběru vhodného papíru znát. Jako u každého spotřebního výrobku, existuje v papíru nepřeberné množství různých druhů papíru, výrobců, papírů pro speciální použití a proto je dobré začít se v sortimentu papírů orientovat. Pokud si tohoto miniprůvodce pozorně přečtete, tak Vás již nikdo nenachytá a Vy nebudete nakupovat drahý papír, který je málo kvalitní, nebo přestanete na své denní tisknutí používat ten „nej“ papír mezi papíry. Nakonec se dozvíte, co dělat, máte-li při tisku problémy s průchodem papíru tiskárnou nebo kopírkou.

Dělení papíru podle druhu tisku

V první řadě je důležité vědět, jakou technologii tisku používá Váš stroj. Ve své podstatě lze ze všech způsobů vybrat dvě nejběžnější. A to inkoustový tisk a laserový tisk. Kopírovací stroje používají technologii stejnou jako laserové tiskárny a proto pro ně platí stejná pravidla. Dnes již běžně rozšířená multifunkční zařízení tisknou inkoustem nebo laserem. U inkoustového tisku se dokument nanáší tiskovou hlavou, která „nastřikuje“ inkoust na papír. Zde je důležité, aby se tento inkoust nerozpíjel a proto je dobré použít vhodný typ papíru. Inkoust také způsobuje rozmazávání textu obyčejnými zvýrazňovači (myslím tím fix). Barva ve zvýrazňovači namočí již natištěný inkoust a my jej pohybem hrotu po papíře rozmažeme. Laserové tiskárny tisknou pomocí tepelné metody, kdy prášek z toneru se pomocí statického náboje nalepí na papír a pak se při vysoké teplotě fixuje do papíru. Tento tisk běžné zvýrazňovače nerozmažou a tisk zůstává vždy ostrý. U této technologie tisku se papír ohřívá na vysokou teplotu a to může mít za následek možné kroucení nebo vlnění papíru. To může způsobovat jednak vlhkost papíru (např. špatné skladování) nebo nevhodný typ papíru pro oboustranný tisk.

Dělení podle kvality papíru

Podle zjednodušeného dělení známe tři druhy papíru. V pořadí od nejméně kvalitních po nejkvalitnější a to jsou „C“, „B“ a „A“ nebo někdy „1“, „2“ a „3“. Každý z těchto papírů má jiné doporučené upotřebení, ačkoliv na obalu výrobce může uvádět jiné údaje. Tyto dělení do druhů lze dále dělit do podskupin jako „B+“, „A+“ nebo „B-“ atd. Toto znaménko ještě rozděluje jednotlivé papíry na lepší a horší v daném druhu papíru. Podstatné je ale vždy to „A“, „B“ nebo „C“, protože to určuje vhodné upotřebení a běžnou cenu na trhu. Zvláštní kategorií papíru je ještě recyklovaný kancelářský papír, který ale vzhledem ke zrušení 5% DPH na recyklované výrobky není zajímavý.

Každý papír má od výrobce svůj certifikát kvality určující, do které kategorie kvality papír patří. Certifikát si můžete vyžádat u svého dodavatele.

  • Kvalita „C“
  • - je vhodná do všech kopírovacích strojů a laserových tiskáren. Do inkoustových tiskáren jej nedoporučujeme (ačkoliv výrobci na obalech označují, že je na inkoustový tisk lze použít), tisk na těchto papírech nebude kvalitní a bude se rozpíjet. Papír „C“ je nejlepší na jednostranný tisk a zejména pro kanceláře, kde nemají velkou spotřebu papíru. Velkou spotřebou myslíme 250 listů (půl balíku) denně nebo více. Obvyklé je, že se na přebalu tohoto papíru uvádí šipka určující, který list se má potisknout jako první a tím jak má být balík správně vložen do stroje. Vložení v opačném směru může způsobovat zasekávání papíru v tiskárně nebo kopírce. Důvodem je technologický postup při výrobě papíru. Každý papír při výrobě prochází papírenským strojem a ten ohýbá papír nejprve na jednu a pak na druhou stranu a při tomto papír vysychá a stydne. Tím v papíru zůstává pnutí, které se projeví právě při zahřátí a průchodem přes kopírku nebo tiskárnu, kdy se opět ve stroji ohýbá. Protože se nařezáním papíru na balíky lehce spojí jednotlivé listy, doporučuje se prolistovat nebo projet rukou balík, aby se listy oddělily. Tento papír je obvykle nejbělejší proti ostatním kvalitám. Obsahuje mnoho plnidel, které způsobují že tento papír hodně „práší“. Například bělost dodává papíru křída a ta jak víme práší dost. Proto je kvalita nízká a cena také. Pokud vyndáte toner z laserové tiskárny uvidíte všude bílý prášek (prach) z papíru. Ten se potom může nalepit na fotoválec nebo jej může poškrábat a při tisku to vytváří svislé pruhy přes papír nebo jiné skvrny, které se na papíře svisle opakují. Tohoto papíru se prodá na celém trhu přes 70% a je to nejběžnější druh, který si můžete koupit.
  • Kvalita „B“
  • - je vhodná do laserových tiskáren, kopírek i inkoustových tiskáren. Tento papír je kvalitnější než kategorie „C“ a doporučuje se pro oboustranný tisk. Prašnost tohoto papíru je nižší a proto se vaše tiskárna nebo kopírka nebude tolik špinit. A zde můžete ušetřit první peníze (za čištění stroje). S tímto papírem dosáhnete menšího opotřebení stroje a prodloužení jeho životnosti. Tento se doporučuje při vyšší spotřebě papíru 250 listů denně a více. Jeho omezením je, že není vhodný do rychloběžných strojů (60 kopií za minutu). V naší společnosti používáme tento typ papíru a tím si prodlužujeme životnost tiskáren a kopírek. Cena je vyšší než u kvality „C“, ale tato investice se vyplatí.
  • Kvalita „A“
  • - tento papír je speciálně vhodný pro oboustranný tisk pro použití u rychloběžných kopírek a tiskáren a pro kvalitní inkoustový tisk. Je z obou stran hlazený a výborně se hodí na oboustranný tisk. Je to papír dražší, ale výrazně kvalitní. Nebudete mít problémy se zasekáváním, rozpíjením, prašností atd. Pokud tento papír potřebujete, budete o tom vyrozuměni při prvotním zaškolení technikem, který vám novou kopírku instaluje. V každém případě to není papír pro každodenní tisk.
  • Recyklované papíry
  • - se používal hlavně díky své ceně, která byla díky 5% DPH při nákupu o 17% nižší. Tento papír je pro použití například do psacího stroje, ale do tiskárny nebo kopírky není vhodný. Tento papír je velmi prašný, často je bílý jako nerecyklovaný papír, ale většinou je šedý.
  • Barevné papíry
  • – mnoho firem používá barevné papíry pro tisk obchodních nabídek, letáků. Kvalita se uvádí „B“. V tiskárnách po tisku na barevné papíry je dobře vidět, jak papír opravdu práší. Doporučuji začít používání barevných papírů, např. pro příchozí faxy, nebo zvýraznění Vaší obchodní nabídky.
  • Foto papíry
  • – tyto papíry se hodí speciálně do inkoustových tiskáren na tisk fotografií. S dnešním rozšířením digitální fotografie to je výborná pomůcka pro ty, kteří si chtějí sami vytisknout své fotografie v kvalitě jakou nabízejí fotolaby. Fotografický papír může mít matný nebo lesklý povrch a vyrábí se v různých tloušťkách (od 110-300 g/m2).
  • Papíry pro barevný laserový tisk
  • – jedná se o speciální papíry pro barevné kopírování a barevný laserový tisk. Vyrábí se v tloušťce papíru od 80-250 g/m2. Tento papír lze použít pro oboustranný tisk.
  • Vizitkové papíry
  • – toto je zvláštní typ papírů, které jsou určeny pro malé firmy, které potřebují vytvořit rychlou vizitku v malém nákladu. Častý důvod použití je překlenutí doby, než dostanete vizitky od tiskaře nebo začínající podnikatel, který nepotřebuje mít 100 vizitek, protože to je často minimální množství, které vám běžný tiskař vytiskne. Papír je již dopředu nasekán na 10 vizitek, které lze hned po potisknutí kontaktními údaji sloupnout z původního archu a rozdávat. Povrch a pozadí těchto vizitek se vyrábí s různými motivy, tak si můžete vybrat vizitky laděné do Vaší oblíbené barvy. Tisknout na tento papír můžete jak inkoustovou tiskárnou, tak i laserovou.

Vyberte si svůj papír

Nyní si můžete podle vlastní spotřeby papíru a jeho použití sami vybrat, který papír je pro Vás nejvhodnější. U svého dodavatele si vyžádejte certifikát, ať víte jaký papír kupujete. Cenový rozdíl papírů mezi těmito kvalitami je 10-15 Kč bez DPH. Záleží na tom, jakou značku používáte. Rozdíl v cenách papíru uvnitř jedné kategorie může být až 10 Kč bez DPH. Proto budete-li nakupovat „drahé“ papíry kvality B a používat na jednostranný tisk s malou spotřebou, tak po změně papíru na levné C můžete ušetřit i 25 Kč na jednom balíku. Pozor, cena není jednoznačným ukazatelem kvality papíru. Chtějte vždy certifikát kvality, protože ujištění prodejce nebo informace v cenících mohou být zkreslené a to i úmyslně. Jak se říká, důvěřujte, ale prověřujte.

Skladování papíru

Pozor na skladování papíru, které může negativně ovlivnit kvalitu tisku. Doporučuje se tisknout na papír, který není navlhlý a má teplotu okolního prostředí, tzn. teplotu pokojovou. Pozor na špatné skladovací prostory: bývají vlhké a studené! Pokud nemáte možnost papír skladovat jinak, měli by jste před vložením papírů do stroje nechat tento papír 24 hodin uložený v kanceláři, aby se „ohřál“ na pokojovou teplotu a aby z něj vyprchala vlhkost. Pokud zvlhlý a studený papír vložíte do laserového stroje, tak stroj zahřátím způsobí únik vlhkosti a tím kroucení. Výsledkem jsou zvlněné papíry. Některé papíry mají speciální potažené přebaly, které zabraňují navlhnutí papíru, přesto však to není 100% ochrana.

nahoru »
    Copyright © 2011 Bennex created by presne.cz